вівторок, 9 листопада 2021 р.

З Днем української писемності!

Уже традиційно з 1997 року 9 листопада вся Україна святкує День української писемності та мови!

День української писемності та мови: історія

День української писемності та мови було встановлено указом президента Леоніда Кучми № 1241/97 від 9 листопада 1997 року з огляду на "важливу роль української мови у консолідації українського суспільства".

Дата була обрана не випадково: у цей день церква вшановує преподобного Нестора Літописця, автора "Повісті временних літ". Літописець жив наприкінці XI – на початку XII століть. Як відомо з "Повісті временних літ", наприкінці XI століття Нестор жив у Печерському монастирі. Його мощі знаходяться у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

***

Наразі проводяться різні державні заходи, які спрямовані на підтримку і популяризацію української мови.

                Кожного року в День української писемності та мови можна побачити урочисте покладання квітів до пам’ятника автора «Повісті временних літ»  Нестора Літописця.
               Крім того, проходить нагородження кращих українських літераторів і популяризаторів українського слова, а також видавництв, які випускають літературу українською мовою.
              У школах в День української писемності та на Українському радіо обов’язково проводять традиційний радіодиктант національної єдності. Написати його та перевірити свої знання української мови можуть усі охочі. Диктант почнуть транслювати 9 листопада о 10.00.
             В цей день не обходиться і без змагань: щорічно стартує в День української мови конкурс Петра Яцика, в якому за перемогу змагаються знавці української мови з усього світу. Що саме цікаве, кількість учасників вимірюється у мільйонах.

             Українська мова – солов’їна, вона ллється, немов пісня, і прекрасними рядками лягає на папір! 

                  Вітаю з Днем української писемності та мови! Нехай вічно живе мелодійна і співуча мова, яку колись оспівав Шевченко, Леся Українка, Іван Франко та інші наші класики, нехай всі діти знають правила української граматики, нехай славляться вірші і твори українських поетів і письменників. У той же час, бажаю, щоб світоч дивного української мови ніколи не згасав в тобі! Твори українською!

***


Вірші про українську мову від класиків

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.

Прислухайтесь, як океан співає –
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово – це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.

Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.

                 Максим Рильський

***

А Вкраїни мова –
Мов те сонце дзвінкотюче,
Мов те золото блискуче,
Вся і давність, і обнова –
Українська мова.
Розцвітай же, слово,
І в родині, і у школі,
Й на заводі, і у полі
Пречудесно, пречудово
Розцвітай же, слово!
Хай ізнов калина
Червоніє, достигає,
Всьому світу заявляє:
Я – країна Україна –
На горі калина!

Павло Тичина

***

Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.

З родинного гнізда, немов пташа,
Ти полетиш, де світу далечизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

У просторах, яким немає меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.

Дмитро Павличко


Українські народні прислів’я та приказки про мову: найкраща підбірка

***

Щороку 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Традиційно в цей день усі українці пишуть Радіодиктант національної єдності, а в школах, окрім цього, проводять тематичні уроки з української мови та літератури.

РАДІОДИКТАНТ ЄДНОСТІ: ЧОМУ ЦЕ MUST HAVE

Насамперед, я б радив своїм колегам, адміністраціям шкіл та учням долучатися до написання Радіодиктанту національної єдності. Цю приємну традицію можна інтегрувати в урок не лише української мови, а й інших предметів. Вчителі також можуть писати диктант разом зі школярами.

Диктант – це класичний метод, який допомагає перевірити засвоєння учнями пунктуаційних та орфографічних норм. Це, звісно, не основна категорія перевірки знань, але він є хорошим тренажером. Однак Радіодиктант національної єдності не лише про перевірку грамотності, а про єднання”, – говорить Артур Пройдаков .

Вчитель додає, що коли люди різного віку, різних спеціальностей одночасно пишуть диктант, то в них з’являється відчуття належності до чогось масштабного та важливого. Тож така акція демонструє цінність української мови, а люди своїм прикладом стають мотивацією для інших вчити, поважати рідну мову й не боятися помилок. Тому Радіодиктант є обов’язковим не тільки для шкіл, а і для всіх українців.

Нагадаємо, що цьогоріч Радіодиктант транслюватимуть 9 листопада 2022 року об 11:00 на:

  • Українському Радіо та Радіо Культура;
  • телеканалах та діджитал-платформах Суспільного Мовлення.
  • ЛАЙФХАКИ: ЗБЕРІГАЙТЕ І КОРИСТУЙТЕСЯ

    За словами Артура Пройдакова, вчителям потрібно бути максимально чесними, щирими та відвертими. Намагатися складні правила подавати через прості приклади.

    “Коли ми говоримо про правила використання розділових знаків, то речення, як приклади, можна подавати із реалій класу, школи чи міста.

    Раджу також використовувати меми, сучасні ілюстрації, відео з Tik-Tok.

    Варто наголошувати, що ми вивчаємо певну тему не лише тому, що так закладено в програмі, а й тому, що це знадобиться в житті. Наприклад, коли вивчаємо тему розділових знаків, то розповісти, що це потрібно для написання мотиваційного листа, щоби вступити до омріяного вишу, або для успішного резюме. Так варто підходити до вивчення будь-якої теми”, – розповів учитель.

    Ще декілька ідей від Артура Пройдакова для креативного уроку:

    • пропонуйте дітям створювати креативний контент. Вони можуть зняти відео у форматі Tik-Tok зі сценкою із літературного твору або із поясненням правила з української мови. Також можна попросити зробити дослідження і сфотографувати на вулицях міста чи селища різні вивіски та оголошення з помилками та прокоментувати, що саме з ними не так;
    • нехай діти пишуть есе, вони чудово вдосконалюють критичне мислення. “Я пропоную своїм учням якісь нестандартні теми, як-от “Якщо ви отримаєте 5 мільйонів гривень, на що ви їх витратите?”, або ж вони часто пишуть есе у форматі дописів в Instagram. Наприклад, я показую їм якийсь допис відомого блогера й ми намагаємось подискутувати на ту ж тему й написати свої думки. Зазвичай, коли тема дійсно цікава учням, вони не списують твори з інтернету, а працюють самостійно й не бояться робити помилки, адже натхнення й потік власних думок перевищує страх. А я маю хорошу можливість перевірити орфографію, пунктуацію, логіку. Це дає мені змогу простежити, у яких темах діти найчастіше роблять помилки й що потрібно повторити”, – говорить вчитель;
    • показуйте дітям сучасне мистецтво. На уроках можна співати пісні на слова українських письменників та поетів, яких багато й сучасних. Тож учні можуть зробити свої кавер-версії;
    • можна запропонувати школярам знайти згадки про якогось українського письменника в сучасності. “Мої учні шукали Івана Карпенка-Карого й дізналися, що на його честь названо і вулицю, й університет. Такі інтерактиви дають змогу побачити, яке місце в сучасному житті посідає певна постать”, – ділиться Артур;
    • більше говоріть з учнями, ставте проблемні питання, поєднуйте їх із сучасністю. Діти мають розуміти, що певна тема – це не лише параграф із підручника, а щось значно більше.

    ПЛАТФОРМИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЗА ШКОЛОЮ

    • Безплатний курс “МовиТИ“, від студії онлайн-освіти EdEra. Він складається із п’яти модулів, практичних завдань, тестів, мотиваційних відео відомих людей, які перейшли на українську тощо;
    • онлайн-курс та розмовні клуби “Єдині“. Це 28 днів підтримання в переході на українську мову. Упродовж навчання учасники щодня отримуватимуть завдання, навчальні матеріали, щоби подолати мовний бар’єр, зможуть взяти участь у вебінарах та розмовних клубах у своєму місті;
    • онлайн-курс “Лайфхаки з української мови”;
    • YouTube-канали, серед яких експрес-уроки Олександра Авраменка, проєкт “Лайфхак українською” тощо;
    • у Tik-Tok Артур Пройдаков радить дивитися відео Андрія Шимановського, який говорить про правильне слововживання тощо.