неділя, 13 квітня 2025 р.

 14 квітня - Міжнародний день раптового сміху

Щорічно 14 квітня відзначається досить нетипове й поки що маловідоме свято – Міжнародний день раптового сміху (International Moment of Laughter Day). Подію вигадав оратор та письменник Іззі Гезелл у 1997 році.

Міжнародний день раптового сміху має за мету нагадування людству про користь щоденного щирого сміху та залучення до проявлення власних емоцій.

Вже давно відомо, що сміх здатний оздоровити людину, зменшити нервову напругу, допомогти у боротьбі зі стресом, зробити кожного щасливішим та впевненішим у собі.

14 квітня обов’язково потрібно насміятись від душі, розвеселити рідних та друзів, провести цей день з позитивом, а також ввести у звичку сміх. Не впадайте у відчай, якщо проводите святковий день на самоті: створюйте веселий настрій за допомогою гумористичних телепередач, кумедних відеороликів, улюблених анекдотів тощо.

А ще 14 квітня кожного року відзначається неофіційне, але позитивне й надихаюче свято – День високих досягнень (Reach as High as You Can Day).

Метою події є залучення людства до звершення нових значущих справ, досягнення кращих результатів, прагнення до успіху. День високих досягнень – чудова можливість наважитися на щось кардинальне та грандіозне, перестати нарешті задовольнятися малим та зробити крок до власної мрії.

І наостанок, 14 квітня всесвітня спільнота відзначає День «Подивіться на небо». Цього дня всі просто зобов’язані милуватися красою над головою. У цей день ми всі можемо сподіватися на гарну погоду та на можливість споглядати на простір над небокраєм.

Займіть зручне положення, розслабтеся, підніміть очі і насолоджуйтеся ясним блакитним кольором неба, білими хмаринками та їхніми чудернацькими формами. А ось там, крізь темні хмари пробиваються промінчики сонця, ніби крадучись підглядають за тим, що коїться тут, знизу. У висоті можна побачити як тендітний птах шугає над землею. А вночі? Що за чудова краса на небі, коли зірки шикуються навколо місяця. А ви можете розпізнати сузір’я Оріон чи Великої Ведмедиці? Споглядання за небесним простором дозволяє забути про приземлені проблеми та зосередитися на тому, що відбувається навкруги.

неділя, 6 квітня 2025 р.

Симуляція НМТ з української мови

 Готуємося до НМТ. Симуляція з української мови!

Друзі, час летить швидко, і НМТ вже не за горами! Щоб ви могли відчути атмосферу реального тестування та перевірити свої знання, я підготувала для вас симуляцію НМТ з української мови.

Ця симуляція максимально наближена до реального НМТ за форматом і складністю завдань. Вона допоможе вам:

  • ознайомитися зі структурою тесту;
  • перевірити рівень своїх знань;
  • виявити слабкі місця та попрацювати над ними;
  • навчитися розподіляти час під час тестування;
  • зменшити стрес перед реальним іспитом.

Пройшовши цю симуляцію, ви зможете оцінити свої шанси на успішне складання НМТ та впевненіше почуватися на іспиті.

Посилання на симуляцію:


Бажаю вам успіхів у підготовці та на НМТ!

За потреби можете ознайомитися з лайфхаками, щоб легше виконувати завдання тестів.
Посилання: лайфхаки.

субота, 5 квітня 2025 р.

Симуляція НМТ з української літератури

 

Перевірте свої навички. Тренувальний тест з української літератури!

Дорогі здобувачі освіти!

Підготовка до НМТ – це відповідальний етап, і українська література відіграє в ньому важливу роль. Щоб допомогти вам відчути себе впевненіше перед іспитом, я підготувала тренувальну симуляцію з української літератури.

Це тренування відтворює формат та рівень складності реального НМТ, дозволяючи вам:

  • ознайомитися з будовою тесту;
  • оцінити свій рівень навичок;
  • виявити теми, які потребують додаткового вивчення;
  • навчитися ефективно розподіляти час;
  • знизити рівень хвилювання перед іспитом.

Пройшовши це тренування, ви зможете краще зрозуміти сильні та слабкі сторони, а також підвищити свою готовність до НМТ.

Посилання на тренування:

Тренувальний тест з української літератури

Бажаю вам успіхів у підготовці та на НМТ!

понеділок, 31 березня 2025 р.

Онлайн-завдання з української мови

 

Перевір свої знання. Онлайн-завдання з української мови для 10 та 11 класів

Дорогі здобувачі освіти!

Хочете перевірити свої знання з української мови? Шукаєте цікаві та корисні онлайн-завдання для підготовки до контрольних робіт, НМТ або просто для самоперевірки? Тоді цей допис для вас!

Я зібрала для вас добірку онлайн-завдань з української мови, які допоможуть вам повторити та закріпити вивчений матеріал, а також дізнатися більше про свої сильні та слабкі сторони.

Онлайн-завдання:

Ці онлайн-завдання охоплюють різні теми з української мови, такі як фонетика, орфографія, морфологія, синтаксис та стилістика. Вони допоможуть не лише перевірити свої знання, але й підготуватися до майбутніх іспитів.

Бажаю вам успіхів!

четвер, 27 березня 2025 р.

 Українські драматурги: від витоків до сучасності


27 березня
світ відзначає Міжнародний день театру — свято, що об’єднує всіх, хто присвятив себе мистецтву сцени. Український театр має глибокі корені та багату історію, значну роль у формуванні якої відіграли талановиті драматурги. Їхні твори не лише відображають епоху, в якій вони жили, а й порушують вічні теми, що залишаються актуальними й сьогодні.

Іван Котляревський (1769–1838) — засновник нової української літератури та національної драматургії. Його п’єса “Наталка Полтавка” (1819) стала першим драматичним твором, написаним живою народною мовою, і заклала основи українського театру.

Тарас Шевченко (1814–1861) — великий Кобзар, відомий не лише як поет, а й як драматург. Його п’єса “Назар Стодоля” (1843) відображає боротьбу за особисту та національну свободу, піднімаючи питання честі та гідності.

Марко Кропивницький (1840–1910) та Іван Карпенко-Карий (1845–1907) — видатні драматурги та актори, які стояли біля витоків українського професійного театру. Карпенко-Карий, зокрема, відомий своїми п’єсами “Мартин Боруля” та “Сто тисяч”, які сатирично зображують соціальні проблеми того часу. 

Леся Українка (1871–1913) — одна з найвизначніших постатей української літератури. Її драматичні твори, такі як “Лісова пісня” та “Камінний господар”, вирізняються глибиною філософських роздумів та поетичністю.

Микола Куліш (1892–1937) — драматург періоду “Розстріляного відродження”, чиї п’єси “Народний Малахій” та “Мина Мазайло” гостро критикують суспільні вади та піднімають питання національної ідентичності.

Василь Стус (1938–1985) — хоча більш відомий як поет, також писав драматичні твори, які відображають його боротьбу за права людини та національну свідомість.

Ярослав Стельмах (1949–2001) — сучасний драматург, автор п’єс “Кохання в стилі бароко” та “Синій автомобіль”, які поєднують традиції української драматургії з новаторськими підходами.

Наталія Ворожбит — сучасна українська драматургиня, відома п’єсами “Зерносховище” та “Погані дороги”, які досліджують складні соціальні та політичні реалії сучасної України.

Українська драматургія продовжує розвиватися, поєднуючи традиції та інновації, відображаючи дух часу та національну самобутність. Твори наших драматургів не лише збагачують театральне мистецтво, а й сприяють глибшому розумінню людської природи та суспільства.

З нагоди Міжнародного дня театру вітаю всіх, хто присвятив себе цьому величному мистецтву, та закликаю відкривати для себе багатий світ української драматургії!

пʼятниця, 21 березня 2025 р.


21 березня – Всесвітній день поезії

        

Поезія – це завжди крок вперед
від суєти, буденної нудоти
у стан душі, окриленої в лет,
до неба слів, до вільної свободи.
О. Олехо

    Дорогі друзі, колеги, шанувальники поетичного слова!❤

        Щороку в березні світ відзначає Всесвітній день поезії.

        Щоб привернути увагу суспільства до поезії як до джерела відповідей на багато питань людства, як до мистецтва, повністю відкритого людям, на 30-й сесії ЮНЕСКО у 1999 році було прийнято рішення: 21 березня кожного року відзначати Всесвітній день поезії.

       Прийнято говорити, що поезія – це загущеність думки й почуття….. Іван Франко назвав поезію «кристалізацією» життя; Ліна Костенко пише «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»… Символічним знаком поезії, як відомо, є крилатий кінь – Пегас, адже «крилатість» – одна з важливих її якостей. Поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами. Заохочення поетичної творчості, її поширення та перекладу — це ще один із чинників сприяння культурному різноманіттю, життєво важливе джерело натхнення, відроджуване живою єдністю поета в багатогранних проявах його творчості.

        Справжня поезія — безсмертна. Так, можна заперечити, що мало чого є у світі настільки ж нетривкого, ніж слова — чи то на папері, чи на камені. Поезія подібна властивостями до алмазу, але не має його твердості. Однак згадаймо слова героя великого роману: «Рукописи не горять». І навіть через тисячі років віднайдений серед пісків пустелі клаптик папірусу зі словами стародавнього поета зберігає свою силу. Ця поезія приходить до нас через час і простір і торкається нашої душі так само, як і сучасна. Кажуть, що поезія — це голос істини, голос правди . Той, хто чує його, здатний піднятися на вершини духу, згуртувати націю, об’єднати людство.

        Поезія лікує, надихає, розчулює, смішить. Вона не вимагає від вас багато уваги й часу – але якщо ви все ж знайдете для неї трохи місця у своєму житті – вона вам неодмінно віддячить. Всесвітній день поезії – гарна нагода попіклуватися про свою книжкову полицю й поповнити її поезією.

        Поезія єднає. Якщо вам подобаються однакові вірші, цілком можливо, ви станете чудовими співрозмовниками і друзями. Схожі поетичні смаки говорять про схоже світовідчуття, а отже, про десятки спільних ниточок, які можуть між вами протягнутися. Поділіться з друзями улюбленим віршем – і, можливо, відкриєте когось з дуже неочікуваного боку.

       Немає відповіді на питання, в чому секрет поетичних чарів. Поезія залишається загадкою. Тим більше вона вабить читачів. Навіть той, хто кричить: ― Не люблю віршів всіляких поетів! Мабуть, просто не читав шедеврів. Інакше обов’язково знайшов би собі поетів до душі.

       Як багато прекрасних віршів і текстів пісень, написаних великими поетами, зберігаються в нашій пам’яті протягом усього життя! І правда, поезія – це велика сила, яка служить для людей способом вираження почуттів, переживань і захоплень. Римовані рядки, розташовані в смисловій послідовності, здатні зворушити до глибини душі, викликати бурю емоцій і вражень. 

        Леся Українка

       Contra spem spero!

Гетьте, думи, ви хмари осінні!
То ж тепера весна золота!
Чи то так у жалю, в голосінні
Проминуть молодії літа?

Володимир Сосюра

Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води… 
В годину щасливу і в радості мить, 
Любіть у годину негоди!
                                                                                          
                                                                                            Ліна Костенко

І все на світі треба пережити, 
І кожен фініш – це, по суті, старт,
І наперед не треба ворожити, 
І за минулим плакати не варт.

Цікаві факти про поезію та поетів

  • Перші словники рим з’явилися ще в Середньовіччі.
  • «Махабхарата» — це найбільший літературний твір у світі, що складається з вісімнадцяти книг.
  • Білі вірші (без рими) — були головними творами античності.
  • У Китаї поетів, які писали сумні вірші страчували, страшна ідея такої цензури належала імператору Цяньлун. Він правив у XVIII ст. Сумними вважали вірші, у яких згадували минулі досягнення маньчжурської династії, до якої належав імператор
  • Одну поезію можна було прочитати 2 848 способами. Поезію-паліндром, створила китайська поетеса Су Хуей у ІV ст. Поезія представляла квадрат з ієрогліфів розміром 29×29. Цю поему можна прочитати, переходячи квадратом вправо або вліво, по горизонталі, вертикалі і навіть діагоналі.
  • Першим видатним ренесансним українським поетом вважають Павла Русина з Кросна (близько 1470-1517). Однак першим з українців, хто почав писати латиномовні вірші, був Юрій Дрогобич (книга «Прогностичне судження…», 1483 рік).
  • Першим теоретиком віршового українського мистецтва є Мелетій Смотрицький (1577-1633). Думки про науку поезію він виклав у своїй знаменитій «Граматиці слов’янській», яка вперше вийшла в Ев’є 1619 року. Між іншим, у граматиці є цікаве посилання на твір М. Стрийковського: «Хронограф Достовірний» (4-а Хронологія): «Овідій, славний латинський поет, був в ув’язненні у сармацьких народів і, навчившись досконало слов’янського діалекту, визнав його за чистий і красний і писав на ньому чудові стихи, або вірші».
  • Перша друкована Антологія української поезії вийшла в Почаєві 1790 року – це був звід духовних віршів і пісень, що складався з чотирьох частин і містив у собі вірші, присвячені Богу, Богородиці, святим та іконам. Збірник містив 247 творів і називався «Богогласник». У XIX ст. книжка багато разів перевидавалася.
  • Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі й про яких збереглися документальні свідчення, – інокиня Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна, жили, очевидно, в кінці XVII – на поч. XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.
  • Першими українськими поетесами ХІХ ст. вважають Марту Писаревську (1799-1874) і Олександру Псьол (1817-1887). Творів обох поетес збереглося зовсім мало. М. Писаревська за життя надрукувала лише один вірш «Петраркина пісня» (переспів із Петрарки – «Сніп», 1841), хоч написала значно більше. О. Псьол почала писати під впливом Т. Шевченка, її поетичний цикл «Три сльози дівочі» був відгуком на арешт кириломефодіївців, зокрема Т. Шевченка. Довгий час ці вірші приписували П. Кулішу. Деякі твори О. Псьол видавалися також за твори самого Т. Шевченка. Особливо любив поет вірш О. Псьол «Свячена вода» і навіть прохав друзів прислати йому цей вірш на заслання.
  • В Івана Франка була оригінальна, ні на що не схожа манера написання віршів. Коли в нього виникала ідея, перш ніж записати свій витвір на папір, Іван Якович ходив довго кімнатою, шукав ритм, мугикав мелодію, а лише потім підбирав, наспівуючи, слова. І лише коли віршовані рядки та мелодія поєднувалися у гармонійну цілісність, поет переносив усе на папір.
  • Друга збірка поезій Миколи Вінграновського «Сто поезій» завдяки старанням цензури вміщувала 99 віршів.
  • Твори Вільяма Шекспіра користуються найбільшим попитом та популярністю у світі. Десята частина оксфордського цитатника має рядки його сонетів, комедій і трагедій. За цитуванням перевершує Шекспіра лише Біблія.
  • Англійський поет Данте Россетті в труну дружини поклав неопубліковані поеми. Через кілька років йому запропонували видати книгу, але поет не зміг відновити вірші по пам'яті. Тоді тіло дружини ексгумували. Згодом поеми опублікували.
  • Поет Генріх Шиллер черпав натхнення від запаху гнилих яблук. Тарілка з ними завжди стояла у його кабінеті, коли він працював.

         Поезія дає наснагу створювати щось нове, неабияк розширює світосприйняття, наповнює мову новими словами, надихає на цікаві починання. Вивчати поезію дуже корисно для пам'яті не тільки дітям, а й дорослим, також людям поважного віку. Це заняття запобігає процесу старіння мозку. 


середа, 19 березня 2025 р.

 Ліна Костенко. 95 років мудрості та натхнення


19 березня 2025 року ми відзначаємо 95-річчя видатної української поетеси Ліни Костенко. Її творчість — це джерело глибокої мудрості, що надихає покоління українців. Сьогодні пропоную згадати деякі з її найвлучніших висловів, які відображають глибину її думок та актуальність у наш час.

Про життя:

“І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це, по суті, старт. І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт…”  

“Єдиний, хто не втомлюється, — час. А ми — живі, нам треба поспішати.”  

Про людей:

“Чужа душа — то, кажуть, темний ліс. А я кажу: не кожна, ой не кожна! Чужа душа — то тихе море сліз. Плювати в неї — гріх тяжкий, не можна.”  

“Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом.”  

Про кохання:

“Любов — це насамперед відповідальність, а потім уже насолода, радість.”  

“Скільки років кохаю, а закохуюсь в тебе щодня.”  

Про Україну:

“А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни.”  

“Держава — це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава — це він, то досі у нас вже була б достойна держава…”  

Ліна Костенко — це голос епохи, що лунає крізь час, нагадуючи нам про цінності, які формують нашу національну свідомість. Її слова залишаються дороговказом для всіх, хто прагне зрозуміти глибину української душі та культури.

З нагоди ювілею поетеси закликаю всіх звернутися до її творчості, щоб відчути силу слова, яке здатне змінювати світ.

неділя, 9 березня 2025 р.

 

9-10 березня – Шевченківські дні

Дорогі друзі, колеги, шанувальники українського слова!

9-10 березня – особливі дні в історії України. Це дні, коли ми вшановуємо пам'ять великого сина українського народу – Тараса Григоровича Шевченка.

Тарас Шевченко – це не просто поет. Це – символ України, її нескореного духу, її прагнення до свободи та незалежності. Його «Кобзар» – це не просто збірка віршів. Це – голос народу, його біль і надія, його історія та мрії.

У ці дні ми згадуємо не лише поета, але й художника, мислителя, борця за справедливість. Ми перечитуємо його вірші, у яких звучить заклик до єднання та боротьби за краще майбутнє.

Сьогодні, коли Україна знову виборює свою свободу, слова Шевченка звучать особливо актуально. Його «Борітеся – поборете!» – це не просто гасло, це – заповіт, який ми повинні виконати.

У ці дні згадаймо великого Кобзаря, вшануймо його пам'ять, перечитаймо твори. Нехай його слово надихають нас на боротьбу, на віру в перемогу, на любов до України.

Вічна пам'ять Тарасу Шевченку!

субота, 8 березня 2025 р.

 Феміністичні мотиви в українській літературі. Жінки, які творили слово і свободу

8 березня – це не лише про весну та квіти, а й про боротьбу за права жінок, яка відображена і в українській літературі. Чимало письменниць створювали сильні жіночі образи, що не корилися долі, а шукали свободу, рівність і власний голос.

📖 Леся Українка у «Лісовій пісні» створила Мавку – символ незалежної жінки, яка обирає кохання і свободу, навіть якщо це суперечить суспільним нормам. Її «Бояриня» показує трагедію жінки, яка в патріархальному суспільстві не має права на власний вибір.

📖 Ольга Кобилянська у романах «Царівна» та «Людина» змальовує жінок, які кидають виклик традиційним уявленням про жіночу роль, відмовляються від примусових шлюбів і прагнуть інтелектуального розвитку. У «Землі» вона показує жіночу долю в умовах патріархального суспільства.

📖 Ліна Костенко у романі «Маруся Чурай» вивела образ жінки, яка має талант, гордість і свободу духу, але змушена боротися із суспільними стереотипами. У її поезії також багато мотивів сильної жінки, яка не підкоряється, а творить власну долю.

📖 Олена Теліга у своїй поезії змальовує жінку-воїна, яка не боїться боротьби й бере відповідальність за власне життя. Її вірші – це маніфест жіночої гідності, свободи та любові до Батьківщини.

📖 Наталя Кобринська у своїх творах відкрито говорить про жіночі права та необхідність змін у суспільстві. Її оповідання та статті стали частиною українського феміністичного руху.

📖 Марко Вовчок у «Трьох долях» та інших творах зображує жінок, які борються з соціальною несправедливістю та намагаються вирватися з-під влади традиційних норм.

Українська література – це не лише про історію народу, а й про історію жіночої боротьби за свободу. Ці твори й сьогодні надихають не погоджуватися на нав’язані суспільством ролі, а шукати власний шлях.

💬 Чи читали ви ці твори? Які жіночі образи української літератури вражають вас найбільше? Діліться в коментарях! ⬇️✨

пʼятниця, 7 березня 2025 р.

 "Кобзарю, знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон..." (Ліна Костенко)

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Київщині. Його життя було сповнене труднощів та випробувань, але він залишив глибокий слід в історії української літератури та культури.

Шевченко був не лише поетом, а й художником, громадським діячем та борцем за свободу України. Його творчість відзначається глибоким патріотизмом, гуманізмом та соціальним протестом.

Серед найвідоміших творів Шевченка: "Кобзар", "Гайдамаки", "Кавказ", "І мертвим, і живим...". Його поезія стала символом боротьби українського народу за незалежність та свободу.

9 березня ми вшановуємо пам'ять Тараса Шевченка та його внесок у розвиток української культури. Його творчість надихає нас на боротьбу за справедливість та свободу, а його слова залишаються актуальними й сьогодні.

Цьогоріч, до дня народження Тараса Григоровича, талановиті здобувачки освіти САПЛ підготували особливий подарунок – вони декламували улюблені вірші Кобзаря. Їхні голоси, сповнені щирістю та емоційністю, оживили безсмертні рядки поета, наповнивши аудиторію атмосферою глибокої поваги та любові до його творчості.




четвер, 6 березня 2025 р.

 

Гордість САПЛ: Марія Агапова на IV етапі Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика

Дорогі друзі, колеги та учні!

Сьогодні, 06.03.2025 року, я хочу поділитися з вами чудовою новиною, яка наповнює моє серце гордістю. Моя талановита учениця, Марія Агапова, успішно пройшла відбіркові етапи і взяла участь у IV етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, що цього року проходив в онлайн-форматі в бібліотеці САПЛ.

Цей конкурс – справжнє випробування для тих, хто любить і цінує рідну мову. Він вимагає не лише глибоких знань, але й творчого мислення, вміння аналізувати та аргументувати. Марія гідно впоралася з цими завданнями, продемонструвавши високий рівень підготовки та неабиякий талант.

Я пишаюся її наполегливістю, працьовитістю та любов’ю до українського слова. Її участь у такому престижному конкурсі – це не лише особисте досягнення, але й важлива подія для всього нашого ліцею.

Хочу висловити щиру подяку Марії за її старання та побажати  подальших успіхів у вивченні української мови та літератури. Впевнена, що  талант і наполегливість приведуть дівчину до нових перемог.

Також хочу подякувати всім, хто підтримував Марію на цьому шляху: її батькам, друзям, колегам, а також директорці ліцею, Світлані Кулинич, яка прийшла підбадьорити конкурсантку. Ваша підтримка – це запорука її успіху.

Ми віримо в тебе, Маріє! Ти – наша гордість!



понеділок, 3 березня 2025 р.

3 березня – Всесвітній день письменника

Дорогі друзі, колеги, шанувальники літератури!

Сьогодні, 3 березня, ми відзначаємо Всесвітній день письменника – свято, яке об'єднує всіх, хто любить слово, хто цінує його силу та красу. Це день, коли ми вшановуємо тих, хто своїм талантом та працею творить диво – перетворює думки та почуття на історії, які живуть у наших серцях.

Письменник – це не просто людина, яка пише книги. Це творець світів, де живуть герої, які стають нам близькими, де розгортаються події, що змушують нас думати та відчувати. Це людина, яка дарує нам можливість подорожувати у часі та просторі, відкривати нові горизонти, пізнавати себе та світ.

У цей день я хочу подякувати всім письменникам, які своїми творами роблять наше життя багатшим та змістовнішим. Особливо хочу відзначити українських письменників, які в умовах війни продовжують творити, несучи в світ правду про нашу боротьбу, про наш незламний дух. І звичайно, не можна не згадати класиків, які заклали фундамент нашої літератури:

  • Леся Українка
    • Видатна українська поетеса, драматургиня,  перекладачка та громадська діячка. Вона є однією з найвидатніших постатей української літератури.
    • «Лісова пісня» - драма-феєрія, яка є шедевром української драматургії та символом боротьби за свободу та кохання.
    • Незважаючи на важку хворобу, Леся Українка проявила неймовірну силу духу та створила твори, які надихають мільйони людей.
    • Мисткиня була високоосвіченою людиною, знала багато мов та перекладала твори світової літератури.
  • Іван Франко
    • Видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, науковець і громадський діяч.
    • Його творчість відзначається глибоким аналізом суспільних проблем, психологізмом та різноманітністю жанрів.
    • «Каменярі», «Мойсей», «Захар Беркут» - лише деякі з його шедеврів, які стали символами української національної ідентичності.
  • Михайло Коцюбинський
    • Видатний український письменник-імпресіоніст, майстер психологічної прози.
    • Його твори відзначаються тонким відчуттям природи, глибоким проникненням у внутрішній світ людини та майстерним використанням символіки.
    • «Тіні забутих предків», «Intermezzo», «Fata morgana» - його твори, які зачаровують своєю поетичністю та філософською глибиною.

Ці та багато інших письменників - це скарбниця нашої культури.

Сьогодні візьмімо до рук улюблену книгу, перечитаймо найкращі рядки, згадаймо тих, хто подарував нам ці незабутні миті. Підтримуймо сучасних письменників, які потребують нашої уваги.

Нехай слово завжди буде з нами!

вівторок, 25 лютого 2025 р.

Леся Українка. 154 роки від дня народження легендарної поетеси


25 лютого 2025 року виповнюється 154 роки від дня народження Лесі Українки — однієї з найвизначніших постатей української літератури. Поетеса, драматургиня, перекладачка та громадська діячка, вона стала символом боротьби за свободу, силу духу та незламність.

Дитинство та освіта

Лариса Косач (справжнє ім’я Лесі Українки) народилася в інтелігентній родині. Її мати, Олена Пчілка, була письменницею, батько — юристом, а дядько — відомим істориком Михайло Драгоманов. Уже в 4 роки дівчинка навчилася читати, а в 9 років написала свій перший вірш “Надія”. Через хворобу Лесі довелося навчатися вдома, але це не завадило їй стати поліглоткою — вона володіла понад 10 мовами, зокрема французькою, німецькою, англійською, латинською, давньогрецькою та італійською.

Творчість і боротьба

Леся Українка активно перекладала твори світової класики: Гомера, Гейне, Гюго, Данте, Шекспіра. Її власна творчість охоплює понад 250 віршів, численні поеми, драматичні твори та публіцистику. Однією з найвідоміших її поем стала “Contra spem spero!”, яка є маніфестом незламної волі.

Її драматургія — це справжній прорив в українській літературі. Драма-феєрія “Лісова пісня” стала одним із найглибших творів про силу кохання, свободу і людську душу. Інші знакові твори — “Камінний господар”, “Бояриня”, “Одержима”, “Оргія” — порушують питання історичної пам’яті, патріотизму та духовної боротьби.

Громадська діяльність

Леся Українка була не лише письменницею, а й активною діячкою. Вона підтримувала український національний рух, брала участь у революційних гуртках, співпрацювала з журналами, які популяризували українську культуру.

Життя, сповнене випробувань

Хвороба переслідувала Лесю Українку майже все життя — у 10 років у неї виявили туберкульоз кісток, і вона зазнала понад 30 операцій. Попри біль та труднощі, вона подорожувала, жила в Єгипті, Грузії, Італії, Криму, аби полегшити стан свого здоров’я.

Вона померла у 42 роки, залишивши після себе величезний спадок, який залишається актуальним і сьогодні.

Спадщина Лесі Українки

Її твори й досі надихають митців, стають основою для театральних постановок, кінофільмів, музичних творів. Вона не просто писала — вона формувала національну свідомість, створюючи літературу, що змушує замислитися про людську долю, боротьбу за волю та сенс життя.

✍ Леся Українка казала:

“Ні! Я жива! Я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає!”

Сьогодні ці її слова є пророчими. Творчість Лесі Українки залишається живою та актуальною, і кожен новий читач відкриває для себе її унікальний світ.

Читаймо Лесю, надихаймося її силою і пам’ятаймо, що справжній талант і любов до Батьківщини — безсмертні!

пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови. Перевір свої знання!

Сьогодні, 21 лютого, ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови – свято, яке нагадує про важливість збереження та розвитку мови - нашої культурної спадщини.

Українська мова – це не просто засіб спілкування. Це – душа нашого народу, його історія, його традиції. Це – код нації, який ми повинні передати майбутнім поколінням.

У цей день я пропоную вам не лише згадати про красу та багатство мови, але й перевірити свої знання за допомогою цікавих тестів.

Перевір себе:

Ці тести допоможуть вам не лише дізнатися більше про свої знання, але й весело та цікаво провести час.

Пам'ятаймо, що кожен з нас – носій української мови. І від кожного з нас залежить, якою буде її майбутнє.

Любімо та бережімо нашу рідну мову!

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

 Історії кохання українських письменників 💌📚

14 лютого — день, коли ми відзначаємо силу кохання, що надихає, змінює та залишає слід у серцях. Українська література багата на історії, де почуття стали джерелом творчості та життєвих випробувань для її творців. Давайте зануримося в романтичні сторінки життя видатних українських письменників.

Тарас Шевченко та його музи

Тарас Шевченко, відомий своїм глибоким ліризмом, пережив кілька палких захоплень. Його перше кохання — Оксана Коваленко, подруга дитинства з Керелівки. Пізніше в його житті з’явилися швачка Дзюня Гусіковська, яка навчила його польської мови, та Ганна Закревська, дружина друга, з якою стосунки не мали майбутнього. Княжна Варвара Репніна, закохавшись у Шевченка, побачила в ньому генія, а Феодосія Косиця, донька священника, збожеволіла від горя через заборону батька на їхній шлюб.

Іван Франко: між коханням і творчістю

Іван Франко зазнав гіркоти нерозділеного кохання. Його серце полонила Юзефа Дзвонковська, полька, сестра університетського приятеля. Вона була надзвичайно розумною та вродливою, але не відповіла взаємністю, оскільки була хвора на туберкульоз і не хотіла прирікати Франка на страждання. Її рання смерть залишила глибокий слід у душі письменника.

Павло Тичина та сестри Коновал

Павло Тичина пережив складний любовний трикутник. Спочатку він закохався в Поліну Коновал, доньку письменника Івана Коновала. Після недовготривалого роману вона не відповіла взаємністю, і Тичина присвятив їй цикл «Панахидні співи». Згодом у нього закохалася молодша сестра Поліни — Інна, яку він ніжно називав Нюся. Саме їй присвячений відомий вірш «О панно Інно».

Олена Теліга: любов і боротьба

Олена Теліга, відома поетеса та громадська діячка, знайшла своє кохання в особі Михайла Теліги. Їхній союз був сповнений взаємопідтримки та спільної боротьби за українську культуру. Разом вони пройшли через випробування війни та окупації, залишаючись вірними своїм ідеалам і одне одному.

Василь Симоненко: ніжність у листах

Василь Симоненко, поет-шістдесятник, залишив по собі зворушливі любовні листи, які свідчать про його глибокі почуття та ніжність. Його слова, сповнені щирості та пристрасті, досі надихають читачів і розкривають тонкощі його душі.

Михайло Коцюбинський: між дружиною і коханкою

Михайло Коцюбинський, автор «Тіней забутих предків», мав складні стосунки. Він був одружений, але його серце належало іншій жінці, що відобразилося в його творчості та особистому житті. Ця історія кохання стала відомою завдяки листуванню та спогадам сучасників.

Кохання — потужна сила, що надихає на великі звершення та глибокі твори. Історії сердець українських письменників нагадують нам про те, що за кожним рядком стоять справжні почуття, які роблять літературу живою та близькою кожному з нас.

💬 Чи відомі вам інші історії кохання українських письменників? Поділіться своїми знаннями та враженнями в коментарях!

середа, 12 лютого 2025 р.

 

З Днем святого Валентина!

Кохання – найзагадковіше з усіх людських почуттів, яке окриляє, дає сили і натхнення, радість і захоплення. Це сильне почуття заслуговує на свій день, і таке свято є, 14 лютого – День святого Валентина.  Воно користується великою популярністю і святкується майже в усіх країнах світу. У цей день панує радість та справжні піднесені почуття любові, чисті, ніжні, щирі. Амури поспішають поєднати пари, почуття яких перевірені часом та допомагають зустрітись половинкам, які загубилися.

У ДЗП(ПТ)О «Старокостянтинівському аграрно-промисловому ліцеї» до Дня усіх закоханих була облаштована красива фотозона для всіх охочих сфотографуватись у передсвятковій романтичній атмосфері, коли проводяться цікаві масові заходи з конкурсами та розіграшами подарунків, і, звісно ж, традицією стало написання листівок-валентинок з привітаннями та найкращими побажаннями для людей, небайдужих серцю. Організувала фотозону зі своїми вихованцями Якимчук Оксана Миколаївна.

 12 лютого в аграрному ліцеї було проведено святкову молодіжно-розважальну програму «Валентин+Валентинка». Організаторами заходу були викладачі суспільно-гуманітарної кафедри: ЛюляА.П., Лукіянюк Л.М., Ковальська Н.А.,а членами журі – директорка Кулинич С.А., методистка Корженівська Н.М., заст.директора Свістунова С.А., ст.майстер Романюк Л.П. А також були присутні Дехтяренко А.О., Поштарук А.В. Ведучі ознайомили здобувачів освіти з цікавою історією та значенням дня святого Валентина. Захід ґрунтувався на постійному діалозі між учасниками заходу та ведучими, що сприяв розвитку емоційно-чуттєвої сфери юнаків і дівчат та згуртовував учасників невеликих команд між собою. Учні розповідали поетичні твори про ніжне, високе й щире почуття, яке кожен бажає відчути – кохання, майстерно танцювали, переглянули відео «Бумеранг любові»(англійською мовою). Родзинкою святкової програми стали цікаві ігри та конкурси, у яких юнаки та дівчата показали свої як інтелектуальні, так і творчі здібності. Глядачі  були в захваті від створеної організаторами святкової атмосфери!

Виховний захід "Валентин + Валентинка" став чудовим подарунком для учнів до Дня святого Валентина. Свято досягло своєї мети та залишило у серцях учнів теплі спогади.

Бібліотекаркою ліцею, Лозко Н.М., 12 лютого до Дня святого Валентина було презентовано прем’єру книги «Курячий бульйон для душі. 101 історія про кохання» американських авторів Джека Кенфілда, Марка Віктора Гансена, Емі Ньюмарка. Тут зібрані невигадані, неймовірні й захоплюючі історії справжнього, щирого, непідвладного часу ніжного кохання. І може, хтось скаже, що справжньої любові не існує, але літературні герої 101-ої історії переконають вас у протилежному. Також цього дня бібліотекою приурочено святкову акцію «Візьми цитату з собою!», де кожен бажаючий міг взяти собі найкращі вислови про кохання багатьох видатних людей: літераторів, мислителів, співаків, громадських діячів як українських, так і зарубіжних. Так, для кожної людини День святого Валентина, покровителя закоханих, – особливий. Головне, щоб він був пронизаний щирістю почуттів і теплом люблячих сердець!