вівторок, 25 лютого 2025 р.

Леся Українка. 154 роки від дня народження легендарної поетеси


25 лютого 2025 року виповнюється 154 роки від дня народження Лесі Українки — однієї з найвизначніших постатей української літератури. Поетеса, драматургиня, перекладачка та громадська діячка, вона стала символом боротьби за свободу, силу духу та незламність.

Дитинство та освіта

Лариса Косач (справжнє ім’я Лесі Українки) народилася в інтелігентній родині. Її мати, Олена Пчілка, була письменницею, батько — юристом, а дядько — відомим істориком Михайло Драгоманов. Уже в 4 роки дівчинка навчилася читати, а в 9 років написала свій перший вірш “Надія”. Через хворобу Лесі довелося навчатися вдома, але це не завадило їй стати поліглоткою — вона володіла понад 10 мовами, зокрема французькою, німецькою, англійською, латинською, давньогрецькою та італійською.

Творчість і боротьба

Леся Українка активно перекладала твори світової класики: Гомера, Гейне, Гюго, Данте, Шекспіра. Її власна творчість охоплює понад 250 віршів, численні поеми, драматичні твори та публіцистику. Однією з найвідоміших її поем стала “Contra spem spero!”, яка є маніфестом незламної волі.

Її драматургія — це справжній прорив в українській літературі. Драма-феєрія “Лісова пісня” стала одним із найглибших творів про силу кохання, свободу і людську душу. Інші знакові твори — “Камінний господар”, “Бояриня”, “Одержима”, “Оргія” — порушують питання історичної пам’яті, патріотизму та духовної боротьби.

Громадська діяльність

Леся Українка була не лише письменницею, а й активною діячкою. Вона підтримувала український національний рух, брала участь у революційних гуртках, співпрацювала з журналами, які популяризували українську культуру.

Життя, сповнене випробувань

Хвороба переслідувала Лесю Українку майже все життя — у 10 років у неї виявили туберкульоз кісток, і вона зазнала понад 30 операцій. Попри біль та труднощі, вона подорожувала, жила в Єгипті, Грузії, Італії, Криму, аби полегшити стан свого здоров’я.

Вона померла у 42 роки, залишивши після себе величезний спадок, який залишається актуальним і сьогодні.

Спадщина Лесі Українки

Її твори й досі надихають митців, стають основою для театральних постановок, кінофільмів, музичних творів. Вона не просто писала — вона формувала національну свідомість, створюючи літературу, що змушує замислитися про людську долю, боротьбу за волю та сенс життя.

✍ Леся Українка казала:

“Ні! Я жива! Я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає!”

Сьогодні ці її слова є пророчими. Творчість Лесі Українки залишається живою та актуальною, і кожен новий читач відкриває для себе її унікальний світ.

Читаймо Лесю, надихаймося її силою і пам’ятаймо, що справжній талант і любов до Батьківщини — безсмертні!

пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови. Перевір свої знання!

Сьогодні, 21 лютого, ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови – свято, яке нагадує про важливість збереження та розвитку мови - нашої культурної спадщини.

Українська мова – це не просто засіб спілкування. Це – душа нашого народу, його історія, його традиції. Це – код нації, який ми повинні передати майбутнім поколінням.

У цей день я пропоную вам не лише згадати про красу та багатство мови, але й перевірити свої знання за допомогою цікавих тестів.

Перевір себе:

Ці тести допоможуть вам не лише дізнатися більше про свої знання, але й весело та цікаво провести час.

Пам'ятаймо, що кожен з нас – носій української мови. І від кожного з нас залежить, якою буде її майбутнє.

Любімо та бережімо нашу рідну мову!

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

 Історії кохання українських письменників 💌📚

14 лютого — день, коли ми відзначаємо силу кохання, що надихає, змінює та залишає слід у серцях. Українська література багата на історії, де почуття стали джерелом творчості та життєвих випробувань для її творців. Давайте зануримося в романтичні сторінки життя видатних українських письменників.

Тарас Шевченко та його музи

Тарас Шевченко, відомий своїм глибоким ліризмом, пережив кілька палких захоплень. Його перше кохання — Оксана Коваленко, подруга дитинства з Керелівки. Пізніше в його житті з’явилися швачка Дзюня Гусіковська, яка навчила його польської мови, та Ганна Закревська, дружина друга, з якою стосунки не мали майбутнього. Княжна Варвара Репніна, закохавшись у Шевченка, побачила в ньому генія, а Феодосія Косиця, донька священника, збожеволіла від горя через заборону батька на їхній шлюб.

Іван Франко: між коханням і творчістю

Іван Франко зазнав гіркоти нерозділеного кохання. Його серце полонила Юзефа Дзвонковська, полька, сестра університетського приятеля. Вона була надзвичайно розумною та вродливою, але не відповіла взаємністю, оскільки була хвора на туберкульоз і не хотіла прирікати Франка на страждання. Її рання смерть залишила глибокий слід у душі письменника.

Павло Тичина та сестри Коновал

Павло Тичина пережив складний любовний трикутник. Спочатку він закохався в Поліну Коновал, доньку письменника Івана Коновала. Після недовготривалого роману вона не відповіла взаємністю, і Тичина присвятив їй цикл «Панахидні співи». Згодом у нього закохалася молодша сестра Поліни — Інна, яку він ніжно називав Нюся. Саме їй присвячений відомий вірш «О панно Інно».

Олена Теліга: любов і боротьба

Олена Теліга, відома поетеса та громадська діячка, знайшла своє кохання в особі Михайла Теліги. Їхній союз був сповнений взаємопідтримки та спільної боротьби за українську культуру. Разом вони пройшли через випробування війни та окупації, залишаючись вірними своїм ідеалам і одне одному.

Василь Симоненко: ніжність у листах

Василь Симоненко, поет-шістдесятник, залишив по собі зворушливі любовні листи, які свідчать про його глибокі почуття та ніжність. Його слова, сповнені щирості та пристрасті, досі надихають читачів і розкривають тонкощі його душі.

Михайло Коцюбинський: між дружиною і коханкою

Михайло Коцюбинський, автор «Тіней забутих предків», мав складні стосунки. Він був одружений, але його серце належало іншій жінці, що відобразилося в його творчості та особистому житті. Ця історія кохання стала відомою завдяки листуванню та спогадам сучасників.

Кохання — потужна сила, що надихає на великі звершення та глибокі твори. Історії сердець українських письменників нагадують нам про те, що за кожним рядком стоять справжні почуття, які роблять літературу живою та близькою кожному з нас.

💬 Чи відомі вам інші історії кохання українських письменників? Поділіться своїми знаннями та враженнями в коментарях!

середа, 12 лютого 2025 р.

 

З Днем святого Валентина!

Кохання – найзагадковіше з усіх людських почуттів, яке окриляє, дає сили і натхнення, радість і захоплення. Це сильне почуття заслуговує на свій день, і таке свято є, 14 лютого – День святого Валентина.  Воно користується великою популярністю і святкується майже в усіх країнах світу. У цей день панує радість та справжні піднесені почуття любові, чисті, ніжні, щирі. Амури поспішають поєднати пари, почуття яких перевірені часом та допомагають зустрітись половинкам, які загубилися.

У ДЗП(ПТ)О «Старокостянтинівському аграрно-промисловому ліцеї» до Дня усіх закоханих була облаштована красива фотозона для всіх охочих сфотографуватись у передсвятковій романтичній атмосфері, коли проводяться цікаві масові заходи з конкурсами та розіграшами подарунків, і, звісно ж, традицією стало написання листівок-валентинок з привітаннями та найкращими побажаннями для людей, небайдужих серцю. Організувала фотозону зі своїми вихованцями Якимчук Оксана Миколаївна.

 12 лютого в аграрному ліцеї було проведено святкову молодіжно-розважальну програму «Валентин+Валентинка». Організаторами заходу були викладачі суспільно-гуманітарної кафедри: ЛюляА.П., Лукіянюк Л.М., Ковальська Н.А.,а членами журі – директорка Кулинич С.А., методистка Корженівська Н.М., заст.директора Свістунова С.А., ст.майстер Романюк Л.П. А також були присутні Дехтяренко А.О., Поштарук А.В. Ведучі ознайомили здобувачів освіти з цікавою історією та значенням дня святого Валентина. Захід ґрунтувався на постійному діалозі між учасниками заходу та ведучими, що сприяв розвитку емоційно-чуттєвої сфери юнаків і дівчат та згуртовував учасників невеликих команд між собою. Учні розповідали поетичні твори про ніжне, високе й щире почуття, яке кожен бажає відчути – кохання, майстерно танцювали, переглянули відео «Бумеранг любові»(англійською мовою). Родзинкою святкової програми стали цікаві ігри та конкурси, у яких юнаки та дівчата показали свої як інтелектуальні, так і творчі здібності. Глядачі  були в захваті від створеної організаторами святкової атмосфери!

Виховний захід "Валентин + Валентинка" став чудовим подарунком для учнів до Дня святого Валентина. Свято досягло своєї мети та залишило у серцях учнів теплі спогади.

Бібліотекаркою ліцею, Лозко Н.М., 12 лютого до Дня святого Валентина було презентовано прем’єру книги «Курячий бульйон для душі. 101 історія про кохання» американських авторів Джека Кенфілда, Марка Віктора Гансена, Емі Ньюмарка. Тут зібрані невигадані, неймовірні й захоплюючі історії справжнього, щирого, непідвладного часу ніжного кохання. І може, хтось скаже, що справжньої любові не існує, але літературні герої 101-ої історії переконають вас у протилежному. Також цього дня бібліотекою приурочено святкову акцію «Візьми цитату з собою!», де кожен бажаючий міг взяти собі найкращі вислови про кохання багатьох видатних людей: літераторів, мислителів, співаків, громадських діячів як українських, так і зарубіжних. Так, для кожної людини День святого Валентина, покровителя закоханих, – особливий. Головне, щоб він був пронизаний щирістю почуттів і теплом люблячих сердець!