субота, 14 вересня 2024 р.

 Фільми, створені за українською літературою 🎥📖

14 вересня - День українського кіно. Українська література багата на шедеври, які надихнули режисерів на створення вражаючих кінострічок. Ось добірка найвідоміших екранізацій ⬇️

📌 «Тіні забутих предків» (1965) – за повістю Михайла Коцюбинського

Фільм Сергія Параджанова, що став легендою світового кінематографа. Це історія кохання гуцулів Івана та Марічки на тлі містичних традицій Карпат.

📌 «Захар Беркут» (1971, 2019) – за повістю Івана Франка

Розповідь про боротьбу карпатських громад проти монгольської навали. У версії 2019 року головні ролі зіграли як українські, так і голлівудські актори.

📌 «Камінний хрест» (1968) – за новелами Василя Стефаника

Трагічна історія еміграції українських селян, які змушені покинути рідну землю. Головний герой Іван Дідух, як і тисячі українців, стає заручником бідності та мрії про краще життя.

📌 «Вавилон ХХ» (1979) – за романом «Сибірські новели» Василя Земляка

Фільм показує життя українського села в буремні часи після революції. Поєднання філософії, гумору та символізму робить його унікальним для свого часу.

📌 «Пропала грамота» (1972) – за мотивами творів Миколи Гоголя

Пригодницька комедія про козака Василя, який мандрує до Петербурга, щоб передати цариці важливий документ. В основі сюжету – гоголівська містика, народний гумор і козацький дух.


📌 «Чорна рада» (2000) – за романом Пантелеймона Куліша

Історична драма про події Руїни XVII століття та боротьбу за гетьманську булаву. Крізь призму історичних подій розкривається особиста драма героїв.

📌 «Микола Джеря» (1955) – за повістю Івана Нечуя-Левицького

Фільм про кріпака, який наважується на бунт проти панської несправедливості. Це розповідь про боротьбу за гідність та свободу в умовах соціального гноблення.

📌 «Кайдашева сім’я» (1955) – за повістю Івана Нечуя-Левицького

Класична історія про життя української селянської родини та її нескінченні сварки. Гумор і драматизм переплітаються, створюючи яскраву картину народного побуту.

📌 «Тигролови» (1994) – за романом Івана Багряного

Драматична історія втечі Григорія Многогрішного з радянського концтабору. У тайзі він знаходить не лише порятунок, а й справжнє кохання.

📌 «Украдене щастя» (1984) – за драмою Івана Франка

Любовний трикутник, зрада та втрачені ілюзії – головні теми цієї історії. Жорстока доля зводить героїв у боротьбі між почуттями та обов’язком.

📌 «Гетьман» (2015) – за мотивами творів про Богдана Хмельницького

Фільм про особисте життя та політичну діяльність Хмельницького. Історична реконструкція, що відкриває маловідомі сторінки життя гетьмана.

📌 «Поводир» (2014) – частково натхненний романом «Сліпий музикант» Володимира Короленка

Фільм розповідає про хлопчика-американця, який стає поводирем сліпого кобзаря в часи репресій 1930-х. Це про силу мистецтва, виживання та історичну правду.

📌 «Маруся Чурай» (2004, вистава-екранізація) – за романом Ліни Костенко

Історія легендарної народної співачки та її трагічного кохання. Вірші Костенко оживають у цьому сценічному дійстві, передаючи атмосферу козацької доби.


🎬 Чи бачили ви ці фільми? Які з них вразили найбільше? Діліться враженнями в коментарях! ⬇️

Немає коментарів:

Дописати коментар